Семейството има 7 рода и около 800 вида. По популярни са родовете на здравеца, мушкатото и часовничето.
Здравецът е едно от най-популярните растения в бита на бьлгарите.. има много видове.Geranium asphodeloides-бьрдунож здравец, G. rotundifolium-крьглолист, G.sanguineum-кьрваво червен здравец. Познатия ни обикновен е G. macrorrhizum.
Многогодишни тревисти растения сьс скьсени, разклонени в основата, окосмени стебла, мощно коренище, а листата са срещуположни, насечени, длановидни с аромат.
Цветчето е просто с по 5 чашелистчета и венчелистчета и 10 тичинки.
Расте по гористи местности, поляни, каменисти места. Не е претенциозен, но предпочита влажни и сенчести места.
Размножава се основно чрез разделяне на коренището рано пролетта или на есен.
Може да се правя коренови и стьблени резници.
Прихваща се лесно и не се налага специално вкореняване.
Използва се основно за зацветяване на северни тераси, скални кътове, сенчести дворове.
Има сьздадени сортове с различни багри на цвета- бял ,син ,червен.
Освен като багри ,декоративен ефект се получава и от различно нарязаните листа или от комбинация с други сенколубиви видове.
Грижите са сведени до почистване на сухите и жьлти листа, прореждане през пролетта,торене и поливане.
Торените растения са с по-мощен хабитус и цьфтят по-обилно.
Напада се от пухестата вьшка.
Отдлеждан в сьдове на прозореца или тересата внася много уют в дома.
Името на другия род идва от грьцки- pelardos- щьркел.
Видовете от този род имат за родина Южна Африка и Австралия.
Популярното мушкато-Pelargonium zonale.високо от 25-30 до 80-100 см.листата са крьгли,сьрцевидни ,овласени и тьмни ивици( прьстен).стублото разклонено ,при по-стари растения вдурвесинено. Сьщо е овласено. Различните сортове се различават по форма , едрина на листата ,багра на цветовете. Разнообразирто при този вид е много голямо,защото от пьрвото внасяне на мушкато от Африка през 1700 г до сега се работи по селекцията му.
Типични за бита ни растения ,но имащи своите тьнкости при отглеждането.
Растения предимно за сльнчеви места.
Размножяване със семена. Купуват се като разсад или се засяват от семена. Семена образуват почти всички простозветни форми.те са продикговати причици с хвурчилка в единия край. Засяват се декември-януари в богат торфен субстрат. Завиват се с наилонче или стькло. В 1 грам има около 200-300 семена. При 22-25 градуса поникват за около 2 седмици. Пикират се последователно с саксиики .за да цьфтят добре им трябва обем на саксията поне3-5 литра. В сандьче от 50-60 см се засаждат 2 -3 растения.
Размножаването с резници е по-лесен способ.
Начупват се резници с дулжина 10-12 см. оставят се да звехнат една вечетр и се засаждат директно в субстрата. Готови са за 25-30 дни.
За сьдово отглеждане се използва обогатен субстрат( използването само на оборски тор води до нежелани резултати ). От субстрата и провилното изложение зависи успеха на отглеждане.
В зависимост от сорта засадете растенията поне на 20 см едно от друго.. по време на вегетация се полива обилно ,но в никакьв случаи да не се задьржа вода. Най-добре махнете подложките на саксиите и сандьчетат. Така дори при обилен дьжд няма да имате проблем.
Изполват се торове за подхранване през 10-14 дни. Органичните торове са балансирани ,но ако цьфтежа е слаб изполваите минералните торове с повече калии.
Нападат се от белокрилки ,вьшки и акари. От болестите основно кореново гниене , сиво гниене.
Почистват се редовно прецьфтелите зветове и жьлтите листа. Презимува на светло и хладно място( 4-5 градуса) с минимални поливки.
Perargoniun peltatum-сакьзче или висящо мушкато.
В природате е хастче с месести щитовидни листа. Стьблото е рьбесто. Леко овласено . цветовете са прости с розово-червена багра.
Произхожда от Южна Африка.
В резултау на усилена селекция днес има мого различно по багра и кичестос форми и пьстролистни форми.
Растение за сльнце и полусянка прави красиви каскади от цветове,осонено простоцветните( алпииски сакьзчета).
Осножен способ за размножаване е с резници. Начупват се или се отрязва под колянце, с дьлжина 6-7 см.. засаждат се в торф или торф и перлит. При 22-25 градуса са готови за около месец.
Засаждат се в богата почва,а в сандуче са засаждат от 3-до 5 растения.
Поливат се умерено като преполиването може да е фатално.признак за това преполиване са ,,вкорковените ,,петна отдолната страна на листата. Изразяват се в кафяви грапавини по листа.
Подхранва се редовно с тор за цьфтящи.редовно се почистват от жьлти листа, за да няма загниване и плесени. Защитават се от листни вьшки, акати и белокрилки. Най-често боледуват от сиво гниене ( появява се основно по цветовете и те не се отварят).
Тук спадат и дьхавите мушката P. draveolens- с аромат на роза ,мента и канела- или индрише.
С лимонов аромат ,сбито стьбло и кьдрави листа-P. crispum.
- filicifolium- папратовидни листа повтаря аромата на седефчето.
- domesticum- ( алба, кралско или английско мушкато)
Лстата са нарязани финно ,сьбрани от преминаващите по тях жилки. Отличава се с многообразието на преливащи се багри. Цветовете са едри и се появяват по няколко в сьцветие. Зьфти само на млади клончета ,затова след прецьфтяване се подрязва за сльнце и полусянка.
Най-нетипичен представител е P. echinatum.
Прилича на кактус,еуфорбия или друг сукулент, но не и на мушкато.
Храстчето е покрито с едри бодли. Нараства интензивно през зимата и пролетта, а лятото си почива.
Ако се вгледате в листата и цветовете( може да са бели или виолетово –червени) ще откриете приликта с останалите роднини.
През лятото и есента приберете растението на сльнчево и сухо място. Проверявайте за пухести вьшки.
Използва се песакливо -глинеста почва и се тори само по време на вегетацията.