Подходящият момент е сега преди да сме развили цветната и овощнозеленчуковата градина в двора.
Неоправдано ще е животът в градината закипи всекидневно да разгъваме и събираме маркучи, за да поливаме. При това, едрите капки от недотам съвършенните наземни разпръсквачи водят до неизбежно образуване на почвена корица. Тя определено затруднява дишането на кореновата система на растенията и те започват да страдат. За загубата на време и труд е излишно да говорим. Една модерна автоматична напоителна система ще реши веднага всички проблеми и безспорно ще спести ценно време и немалко притеснения. Важно условие за доброто функциониране на такава система е правилното й оразмеряване.
За целта е необходимо да се знае поливната норма, която трябва да покрива изцяло изразходваната от растенията вода плюс изпаряваната от почвата. Така например, този разход за цветята е 4-5 л/м² за денонощие. Естествено е, тази стойност да варира в зависимост от сезона и биологичните особености на растенията. Не бива да се пренебрегва и мнението на специалист мелиоратор, който да подготви работен проект. С негова помощ всеки ще може да планира какви материали ще са му необходими, за да ги закупи и изгради сам подземната автоматична напоителна система. Основната мрежа на коя да е система се състои от подземно разположени водоподаващи (транспортни) пластмасови тръбопроводи, разпределителни шахти, както и потъващи хидранти с различен радиус на поливане и с възможно секторно регулиране.
Предимствата на автоматичната напоителна система са безспорни:
- Стационарна е и не изисква да бъде нагласявана на нова позиция.
- Може да бъде програмирана да се включва на желан часови интервал.
- Има опция за незабавно спиране при евентуален природен валеж.
- Позволява секторно поливане вариращо от 10 до 360 градуса.
- Избягва се водният стрес и се покрива площа на целия напояван обект.
- Дъждовалният апарат и тръбопроводите са скрити в почвата.
Схема на напоителната система
- Водоизточник.
- Помпа.
- Филтър – задължителен само при капково напояване.
- Централен тръбопровод-не се изисква за малки напоителни системи.
- Разпределителни тръбопроводи-поливни крила.
- Изводи за напояване.
- Разпределителен тръбопровод.
- Тръбопроводи.
- Дъждовален апарат. 9.a. Секторен дъждовален апарат.
- Зони с единично покритие.
- Зони покрити от два дъждовални апарата.
- Зони покрити от повече от два дъждовални апарата.
Принцип на работа:
При подаване на вода в системата, в следствие на налягането на водната струя, разпръсквача се изтласква над повърхноста на почвата.
През дюзата водата излиза на много фини капки и се разпръсква като мъгла в нагласеното направление. Дъждуването спира автоматично в зададения на програматора час, при което разпръсквача веднага се прибира. Сигналите за отваряне и затваряне се изпълняват от електромагнитни клапани за автоматичен контрол, които пък се управляват от програматор. В зависимост от броя на напоителните участъци, можете да използват 4-6-9-12 и т.н. секторни програматори. Ако влагането на повече средства за материали и изграждане на системата се приеме за недостатък, то контрапункта е, че много високата надеждност и трайност, както и получаваните удобства напълно оправдават разходите, които ще се направят.
НЕОБХОДИМИ СВЪРЗВАЩИ ЕЛЕМЕНТИ И ДЮЗИ:
ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ:
4. Отклонителните водовземни скоби за разпръсквачите се монтират директно. 5.Точно в центъра им, с бормашина се пробива отвор Ф 10