Лещен е малка махала в последните гънки на Родопите над Гоце Делчевското поле. Къщите са наредени в полукръг по баира, като за изложба. И докато не тръгнеш по стръмните улички, не подозираш колко отчаяно са вкопчили каменните си стени в планината – сякаш да я спрат да не падне в жълтите треви на равното.
Допреди десетина години селото е почти обезлюдено. Забравено от Бога и хората място – без водоснабдяване, без канализация, без ток, без поминък, без перспективи…
Докато не го откриват няколко ентусиасти и не го превръщат в едно от най-желаните кътчета за отдих в тази част на България.
Лещенската къща е своебразно архитектурно творение от средиземноморски тип. По нашия край наричаме тези каменни кубове – родопски, в Гърция ги наричат беломорски, в Южна Италия – италиански, по бреговете на Далмация – адриатически… Основният използван материал е камъкът, пластично радвижен от дървени кошаци, с надвиснали широки стрехи и тук-там протегнати в празното – дървени чардаци. Местните се шегуват, че една къща е толкова голяма, колкото камък стопаните са изкопали в двора, където я строят. Тук плодородната земя е с цената на златото и малките дворчета са по-скоро екзотика отколкото даденост.
Докато реставрират тази къща стопаните мислят как да я превърнат в удобно, лесно за отопление и изцяло съвременно жилище, като запазят характера и стила й. Цялата планировка на вътрешността е създадена на ново около спиралата на вътрешното стълбище, което пронизва къщата по височина.
ИДЕЯ: В трапезарията полиците са върху огладени букови клончета – едновременно евтино, оргинално и красиво.
ИДЕЯ: От старата къща са запазени вградените шкафчета с истинските им вратички. Заедно със старата дограма и с малките детаили и предмети от родопския бит, те подсилват фолклорната стилистика на обзавеждането.
Каменните къщи в Родопите остаряват красиво. В порутените им скелети има онова неповторимо усещане за вечност, което ние наричаме достойнство. Чепатите им, изкривени силуети, трагичните им покриви от плочници, лъскави от вчерашния дъжд и дълговечните мъхове, анемичните им озъбени балкончета и полуслепи прозорци – бойници по ниските етажи, стръмните им стъпала и наклонени кьошкове с избелели парапети – те олицатворяват съдбата. Съдбата на един корав, недоверчив, наплашен, но чист, обичащ и чувствителен и непобеден човек. Съдбата на човека от планината.