Наглед изглежда като нещо трудно за изграждане, но в действителност е толкова лесно, че ще можете да го направите и сами.
І. Първо се избира мястото и се определя равнината върху която ще се гради конструкцията.
След което чертежът се трасира върху терена Мястото на което ще градим конструкцията определя и
обработката на основата. Ако то е ниско и позволява нахлуването на вода се прави бетонна или каменна обвивка ….. или метални ботуши върху които се полагат носещите греди, защото иначе бързо ще изгният. Ако обаче е на високо те могат да започнат и от ниво земя.
Стига това ниво земя да е нивелирано в хоризонт, като е показано на водещата снимка.
ІІ. Изправянето на конструкцията е следващият етап. Той се изразява в монтирането на вертикалните греди и полагането на хоризонталните върху които ще стъпват ребрата на покривната част.
ІІІ. Полагане на покривните ребра.
Разстоянието между ребрата трябва да е между 50 и 60 см. А броят им зависи от дължината на навеса. В зависимост от нея, обикновено се избират еднакви разстояния между ребрата, кратни на дължината на навеса и не по големи от споменатите 60 см. Наклонът на ребрата е предвиден още в проекта и при изправянето на конструкцията с носещите греди. При покрив със стандартни керемиди, този наклон трябва да е минимум 25 см. на всеки един метър.
- Тягите трябва да фиксират ребрата успоредни едно на друго.
ІV. След полагането на ребрата идва ред на ламперията. Ако наковем носещи лайсни за керемидите, те могат да се наредят и на голи ребра. Така можем да направим ако навесът е за автомобили или лятна беседка, но ако го правим за барбекю или сайвант, е добре да наковем ламперия.
V. Керемиди
Разстоянието между носещите лайсни зависи от стандарта на керемидите. Най-често срещани са тези, които изискват разстояние между лайсните от 35,5 см.