Кътът за отдих е всяка площадка, покрита или открита, която е така устроена, че да ни позволи удобно и комфортно да прекарваме продължително време в двора. Най-често кътът за отдих е свързан посредством алейната мрежа или директно с вътрешността на къщата, което подпомага дейности като хранене и готвене на открито.
Кътовете за отдих са обзаведени по подходящ начин в зависимост от предпочитанията на хората, които ги използват, както и от това какви дейности се извършват в него. Най-често в къта за отдих има мебели за сядане или шезлонги за лежане, а в случаите, когато се използва и за хранене на открито – маса с нужните размери.
Често стаята на открито е снабдена с телевизор, хладилник, уреди за готвене и дори безжичен достъп до интернет и други съвременни екстри, правещи почивката и прекараното навън време пълноценни от гледна точка на всеки един член на семейството.
Разположението на къта за отдих в двора е много важно. При направа на професионален проект за озеленяване на разположението и вида на стаята на открито се обръща специално внимание, като в повечето случаи тя се превръща в център, около който е организирано всичко останало.
При избора на място за къта за отдих трябва да се водим от това, че то трябва да е възможно най-добре защитеното от шум, прах и чужди погледи. При повечето къщи, които имат заден двор той предлага най-добри условия за ситуиране на къта за отдих, защото е далеч от улиците и в същото време обикновено имено зад къщата се намира по-голямата част от градината.
За съжаление в много случаи заден двор няма, а основната площ на парцела е разположена в страни или пред къщата. Това налага кътът за отдих да бъде така изграден и озеленяването около него да бъде така направено, че негативното въздействие от тази открита позиция да бъде ограничено максимално.
В някои случаи съседите са източник на проблеми от различно естество (шум, прах, неприятна миризма, прекалено любопитство и т.н.), поради което се налага да изберем позиция, която не е толкова благоприятна в общ план, но ни защитава от недобросъвестните комшии.
Начините изкуствено да си осигурим спокойствие са различни.
Когато кътът за отдих е видим от улицата, но не е приемливо прикриването на двора или част от него с висока растителност, можем да прикрием само къта за отдих, като в непосредствена близост до него засадим висока растителност или ако кътът за отдих е оформен като навес, направим плътна стена от тази страна.
Добър вариант е и създаването на няколко храстови групи непосредствено пред оградата от към улицата, които ще намалят перспективите, от които двора може да бъде наблюдаван. При такова озеленяване не се вижда почти нищо във вътрешността на двора, ако наблюдателят е отдалечен на разстояние дори няколко метра.
Изборът на конкретен вид кът за отдих е вероятно най-трудната част, тъй като всеки един от възможните варианти има своите предимства и недостатъци. Все пак трябва да отбележим, че една част от вариантите, макар различни по същество, са изключително близки, като най-важната разлика е дали кътът е открит или закрит.
Откритите кътове за отдих са много по-зависими от времето като цяло и възможностите за обзавеждане и използване са доста ограничени, докато при покритите кътове за отдих можем да си позволим много повече, поради това че имаме защита срещу лошо време.
Изборът на мястото на къта за отдих в двора и неговото устройване е важна част от цялостното развитие на един двор. Много често това се случва спонтанно и се развива съобразно изискванията, които ситуацията поднася. Този еволюционен модел е особено актуален за болшинството български дворове.